Jász-Nagykun-Szolnok megyében az utóbbi idõszakban több olyan baleset is történt, ahol a baleset bekövetkezése után az egyik résztvevõ elhagyta a helyszínt. Olyan is elõfordult, hogy épp az a személy távozott, aki vétlen volt a baleset bekövetkezésében, és így a gépkocsiban keletkezett kár sem térült meg.
A KRESZ elõírása szerint közúti baleset esetén a jármû vezetõje – függetlenül attól, hogy ki okozta a balesetet - köteles azonnal megállni, a baleset során megsérült személyek részére segítséget nyújtani, és az esetleges további balesetek elkerülése érdekében minden tõle telhetõt megtenni.
Ha a baleset halált vagy személyi sérülést okozott a balesetrõl a rendõrséget haladéktalanul értesíteni kell, és a lehetõségekhez képest gondoskodni kell a nyomok megõrzésérõl. A helyszínt csak az intézkedõ rendõr engedélyével szabad elhagyni. Fontos, hogy személyi sérülésnek minõsül már az is, ha az érintettek közül valaki fájdalomra, mozgási nehézségre vagy rosszullétre panaszkodik. Fokozottan körültekintõnek kell lenni akkor, ha a baleset résztvevõje gyermekkorú, hiszen õ még – fõleg az ijedtség miatt – fel sem tudja mérni, hogy valójában megsérült-e, illetve hajlamosak eltitkolni fájdalmukat. Ezért törekedni kell arra, hogy a szülõ megjelenjen a helyszínen.
Ha közlekedési balesettel érintett jármû vezetõje a helyszínen nem áll meg, illetve eltávozik, mielõtt meggyõzõdne arról, hogy valaki megsérült-e cserbenhagyás vétségét követi el, mely egy évig terjedõ szabadságvesztéssel, közérdekû munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendõ.
Súlyosabb a helyzet, ha a baleset bármelyik érintettje – utasokat is beleértve – nem nyújt tõle elvárható segítséget sérült, vagy olyan személynek, aki élete, testi épsége közvetlen veszélyben van, mivel segítségnyújtás vétségét követi el, ami alapesetben két évig, avagy a sérülés súlyosságától függõen akár 5 évig terjedõ szabadságvesztéssel, közérdekû munkával vagy pénzbüntetéssel is büntethetõ.
Baleset, illetõleg személyi sérülés észlelése estén tehát legfontosabb, hogy azonnal tájékozódjunk, van-e szükség életmentésre, majd hívjuk a 107-es vagy 112-es segélyhívó számot, és rövid idõn belül érkezni fog a segítség.
Mindenkinek balesetmentes közlekedést kívánunk !
Forrás: JNKSZ MRFK MBB