Jászalsószentgyörgy nem hivatalos közösségi portálja - Friss, érdekes és független!
Kisegítenék a fizetési problémával küzdõ településeket?
Írta: Markosz
Dátum: 2012.04.17 15:43:19
Forrás: http://www.jaszalsoszentgyorgy.com
Teljes hír
Tavaly vetõdött fel a kistérségben, hogy a Jászsági Önkormányzatok Szövetsége (JÖSZ) égisze alatt hozzanak létre térségi kereteken belül egy pénzügyi alapot, amellyel a fizetési problémával küzdõ településeket ideiglenesen kisegíthetnék.
— Épp egy évvel ezelõtt kapták meg a településvezetõk a pénzügyi alap létrehozásának lehetõségét felvetõ levelet — mondta Eszes Béla, Jánoshida polgármestere, a JÖSZ elnöke. — Egy olyan keretrõl lenne szó, amellyel adott esetben fizetési nehézséggel küzdõ közösségeknek nyújthatnánk kamatmentes hitelt.
A legsürgõsebb számláit fizethetné ki ebbõl a bajba jutott település, amellyel idõt nyerhet problémái megoldására. Javaslat született arra is, hogy a keret nyújtson segítséget egy-egy helyi beruházás elindításához szükséges önkormányzati önrész elõteremtésében is. Rendkívül pozitív volt a fogadtatás. Több körben tárgyaltak a témáról a jászsági önkormányzatok. Elõször egy elvi állásfoglalással, késõbb egy kötelezettségvállalással adtak zöld utat a pénzügyi alap létrehozásához.
A pénzügyi keretet pedig a helyi iparûzésiadó-bevételekbõl töltik fel az önkormányzatok.
— A települések külön-külön szedik be iparûzési adójukat, amely nagyságrendekkel különbözik a kistérségen belül is — tette hozzá Eszes Béla. — Az ebbõl származó bevételek három-hat ezrelékének egyszeri befizetésével jönne létre az alap. A jászsági termelõüzemek döntõ többségében a kistérségben élõk végzik feladataikat, munkájuk révén képzõdik egy-egy vállalkozás bevétele, ezért is lehet létjogosultsága egy ilyen együttmûködésnek.
A legnagyobb befizetést (6 millió forint) Jászberénynek, míg a legkisebbet Jásziványnak (10 ezer forint) kellene teljesítenie. A 18 település a 2010-es iparûzésiadó-bevételek alapján kalkulált összeg szerint összesen mintegy 14 millió forintot gyûjthetne össze. Az elnök szerint példaértékû összefogás alakult ki — csak Jászárokszállás nem csatlakozott a kezdeményezéshez —, amely az ország más területein is kivitelezhetõ volna, illetve megmutatja, hogy az iparûzési adó egy részének felhasználásáról kistérségi szinten még lehet párbeszédet folytatni.
Gergely Zoltán, Jászárokszállás polgármestere lapunknak elmondta, együtt éreznek a kisebb bevétellel gazdálkodó településekkel, de a helyi ipari parkért maguk dolgoztak meg, így annak bevételeit az utolsó forintig helyben kell felhasználni.
— Sok lemondással járt hosszú évekig, hogy minden beruházást az ipari park fejlesztésére fordítottunk, és vállalkozásokat csábítottunk ide — tette hozzá a településvezetõ. — Azzal pedig, hogy a városban munkahelyeket teremtettünk (3200-an dolgoznak az ipari park üzemeiben), segítettünk más településeknek is, hiszen ott is csökkent ezzel a munkanélküliség. Minden forint számít, vannak döntések, amikor tíz-, ötven– vagy akár százezer forint elköltését is meg kell fontolni. Nem kevés az az egymillió forint, amit Jászárokszállásnak be kellene fizetnie az alap feltöltéséhez — vélekedett Gergely Zoltán.
Az együttmûködés az alapja egy társulásnak
Egy társulás lényege az, hogy az abban részt vevõk sikereinek együtt örülhetünk, hisz ahhoz mindenki hozzátette a saját munkáját. Ugyanakkor ha bajba kerül valaki, akkor a közösség megfogja a kezét, és átsegíti a nehézségeken — fogalmazott Pócs János országgyûlési képviselõ, Jászapáti polgármestere. A szolidaritási alap létrehozását pedig egy olyan alulról jövõ kezdeményezésként jellemezte, amely mások számára is példaértékû lehet.
Banka Csaba
forrás:szoljon.ju
http://www.jaszalsoszentgyorgy.com