Mi jut eszébe arról a szóról, hogy szerencse?
Nincsenek véletlenek. A szívünkkel és az agyunkkal megteremtjük a dolgokat. Hiszek a karmában és a lélekvándorlásban, amik számomra a vallás és a hit felett állnak.
Ha hisz a karmában, milyen szerepet tölt be az ön életútjában ,,A televíziós játékok Bill Gatese" elnevezés, amit egy olasz hetilaptól, a Tempitõl kapott?
Volt olyan ország, ahol nem fogadták kitörõ lelkesedéssel a terjeszkedésüket?
Egyszer két tévével tárgyaltunk, és végül a nagyobb csatornát nem érdekelte az adásunk, így elindultunk a kisebben, és mûsorunkat többen nézték, mint a nagyobb adón ugyanakkor futó szappanoperát. Három nap múlva jött a telefon a nagy adótól, hogy dolgozzunk velük is. Kérdezem: eddig miért nem? Azt hitték, hogy az országukkal ellenséges jelszavakat akarunk elrejteni a mûsorba.
Gondolom, ez a cég sok-sok milliárdot érhet...
Igen, de el kell mondanom, hogy a cég nem én vagyok. Én vagyok valaki, aki ennek az élõ orgánumnak a fejlõdését segíti. Ennyi. Bill Gatesé a Microsoft? Igen, de valahol nem, mert az nagyon független tõle. Irányítom a céget, de ez nem a vagyonom, mint a diktafonja vagy a tolla. Két különbözõ fogalom, és itt egészen másról van szó, mint személyes vagyonról.
Azt mondták, ha önhöz jövünk, készüljünk fel arra, hogy az irodájában is minden mozdulatunkat kamera rögzíti. Ez legenda, vagy valóság?
Ha végigmegy a hat emeleten, mindenütt figyelmeztetéseket lát: figyelem, kamerák! Biztonsági okokból vannak a stúdiókban és a vezérlõkben is. Az irodám természetesen kivétel.
Az édesanyját Weiszmüller Máriának hívták, netán rokona a legendás Tarzant alakító Johnny Weissmullernek?
Igen, de távoli. A nagypapámnak és neki közös volt a nagyapjuk. Ami viszont már fontosabb emlék, hogy végtelenül boldog, kiegyensúlyozott és felhõtlen gyerekkorom volt Jászalsószentgyörgyön. Talán ez alapozta meg az életben a határtalan optimizmusomat. Tekertem a kerékpáromon, és útközben olvastam a gyermekkönyveket. Teljesen elvont világban éltem. Nem különösebben vettem tudomást a körülöttem lévõ dolgokról. Már gyerekkoromtól tudatosan élt bennem a vágy, hogy matematikus leszek, és tulajdonképpen mindent igyekeztem ennek alárendelni. Ezért is jelentkeztem a budapesti Fazekas Mihály Gimnáziumba. Apám azt mondta, ha nem vagyok benne az elsõ tízben, inkább ne is vegyenek fel, de egyedüli vidékiként bekerültem. A matematikát, geometriát és kémiát tanító apám és a magyart, oroszt tanító anyám elég komplex, sokrétû gondolkodással vérteztek fel.
1983-ban, még az érettségi elõtt kijutott a Nemzetközi Matematikus Diákolimpiára Párizsba. Hogyan sikerült ez?
Megszállottság kellett hozzá. Harmadikban Budapesten volt a nemzetközi diákolimpia matekból, negyedikben pedig Párizsban, amibõl egy dolog nagyon megmaradt: Reimann tanár úr, miután leszálltunk, nagyot szívott a levegõbe és ezt kérdezte: na, fiúk, érzitek, ugye, hogy Párizsban vagyunk? És mi bizony éreztük.
Jól tudom, hogy a Soros Alapítvány ösztöndíjasa is volt?
A 80-as években Sorosnak jött egy felhívása, hogy támogatják a nemzetközi kezdeményezéseket. Beadtam egy cserediák-pályázatot a magyar és a norvég matematikus karral, hogy támogassa repülõjegyünk egy részét. Erre nemcsak teljes ,,repjegyet" kaptunk, hanem még költõpénzt is. Jól jött, mert nem kispénzûek, hanem nullapénzûek voltunk, amire az is jó példa, amikor egyetemistaként száz márkából egy hónapon át hátizsákos turistaként, Interrail-jeggyel körbejártam Európát Görögországtól Norvégiáig.
Mivel indult vállalkozásának a története?
Amerikában, Princetonban végeztem el az egyetemet, majd a Magyar Tudományos Akadémiánál dolgoztam, és utána kezdõdött, '93-ban. Saját tévéjátékaink 2003-ban indultak, addig azzal foglalkoztunk, hogy más médiákat tettünk interaktívvá. A Magyar Hírlap akkori játéka például megduplázta a Hírlap példányszámát. De mi készítettük a Szerencsekerék telefonos játékát is, aztán késõbb a Big Brother szavazását.
Tulajdonképpen mit is csinálnak önök pontosan?
Motiváljuk a nézõket arra, hogy gondolkodjanak, és ha sikerélményük van a gondolkodásban, akkor egy részük fog telefonálni. Amit mi csinálunk, az nem más, mint a keresztrejtvény televíziós változata.
És az EZO-TV nevû másik vállalkozása?
Az pedig a horoszkóp rovat televíziós változata. Tucatnyi ország tévéadóin adnak jósaink tanácsokat a nézõknek. Jelmondatuk: légy igaz és becsületes, és adj jó tanácsot, amikor szükség van rád.
Hogyan hihet a jóslatokban egy matematikus?
Bebizonyítottam, hogy mûködik. Egy jó matematikus nyitott mindenre. Ha valaki mond valamit, megnézi, igaz-e, és nem azt vizsgálja, milyen elõítéletek tapadnak hozzá. A jóslás éppen ilyen. Miután az elsõ jósmûsorokat megcsináltuk, nem tudtam, ámítjuk-e a nézõket, vagy igazán segítünk-e nekik. Ezért elmentem az egyik legjobbnak tartott látóhoz, aki a nevem és a születési adataim közlése után olyan dolgokat mondott el, amiket senki nem tudhatott minimális logikai valószínûséggel sem. Úgy álltam fel az asztaltól, hogy a világ nem olyan, amilyennek elképzeltem.
Kezdek zavarba jönni: "az egyik legjobbnak tartott látó", mit jelent ez?
Nem tudom, hogyan mûködnek a látók, de amelyik jó képességû, az nem véletlenszerû dolgokat mond, hiszen az eredmények sokszor visszaigazolják õket.
Az üzleti döntéseihez is használja a látók segítségét?
A legjobb látók 80-90 százalékban pontosak. Sok cég tartja nélkülözhetetlennek a szolgáltatásukat, így mi is. Ez a jól mûködõ vállalatoknál mindennapos. Steve Jobbsról, az Apple vezérigazgatójáról most jelent meg a hír, hogy "vállallati látó"-ja van. Mindemellett nem hozunk olyan döntést, ami üzletileg ne lenne megalapozva. A látói segítség egy fontos megerõsítés a logika és a racionalizmus mellett. Ez itthon is bevett gyakorlat. Van egy úr, aki 300 ezer forintért telefonál nálunk havonta, és amikor megkérdeztük, hogy a döntéseiben visszajön-e neki ez a pénz, úgy felelt, hogy vállalkozásának a forgalmán meg is látszik az eredmény, tehát megéri neki telefonálni. Nem véletlen, hogy a vállalati tanácsadásra jön létre egy különleges képességû látókból álló "agytrösztünk".
Komolyan gondolja, hogy egy látó képes gazdasági tanácsokat adni?
A San Franciscó-i Commonwealth Club a világ vezetõ szakembereit hívja meg, hogy elõadásokat tartsanak a tagjainak. Felkérték a Bank of America vezetõ közgazdászát és egy neves kaliforniai látót, adjanak a jövõ évre elõrejelzést. A közgazdász komoly pénzügyi kutatásokra támaszkodott, a látó a megérzéseire. Egy év múlva kiderült: mindketten 80 százalék körüli pontosságot értek el. Sok angolszász cégnél gyakorlat, hogy egy öltönybe öltözött látót visznek magukkal a tárgyalásokra. Csak figyel és jegyzetel. Utána elmondja az érzéseit a cég vezetésének a tárgyalópartnerrõl. Akkor jön létre az üzlet, ha mind a gazdasági vezetés, mind a spirituális tanácsadás támogatja. Ronald Reagan elnök az asztrológusa által kiválasztott idõpontokban tartott sajtótájékoztatót. A legnagyobb német lapkiadónak, az Axel-Springernek a tulajdonosa pedig a csillagok állása alapján döntötte el, melyik napon indítsa el a mára Európa legnagyobb napilapjává nõtt Bildet.
A látók találják meg, vagy ön találja meg õket?
A legtöbb nagy tudású látó a világtól elvonultan él, és kerüli a nyilvánosságot. Folyamatosan keressük õket - nemcsak munkát, hanem baráti közösséget is biztosítunk a számukra.
Hány vizsgálat indult eddig a játékmûsoraik ellen?
Körülbelül öt-hatra emlékszem, és mindegyikben helytálltunk. A nyerteseket egy automata választja ki, és még külsõ, brit szakértõket is hoztunk, akik teljes mértékben átnézték rendszerünket, és tanúsítványt is kiállítottak arról, hogy a fair play szabályai szerint mûködnek adásaink.
Azt mondták önrõl, hogy nem tûri az ellentmondást, és minden egyes folyamaton rajta kell hogy tartsa a szemét a mai napig. Mi igaz ebbõl?
Mint minden matematikus, érvekkel mindig meggyõzhetõ vagyok, viszont minél nagyobb egy cég, annál fontosabb a szabályok betartása a stabilitás érdekében. Ha te nevelsz fel egy gyermeket, akkor minden rezdülését ismered, nem úgy, mint ha idõsebb korában adaptálod. A Telemediát és az EZO.TV-t a nulláról építettem. Így nyilván igaz, hogy részleteiben is átlátom a mûködését a legalsótól a legfelsõ szintekig. Az is helytálló, hogy egy átlagos vezetõhöz képest sokkal mélyebb a rálátásom minden egyes folyamatra. Mindemellett nem is cél és nem is lehetséges egy sok országban mûködõ, több száz fõs cégnél egy embernek mindent az apró részletekig közvetlenül kontrollálnia.
forrás: http://nol.hu/lap/tv/20090904-a_televizios_jatekok_bill_gatese