Jászalsószentgyörgy nem hivatalos közösségi portálja - Friss, érdekes és független! Visszatekintés
Írta: Markosz
Dátum: 2015.02.06 16:26:58

Forrás: http://www.jaszalsoszentgyorgy.com
Teljes hír
2014-es év több szem­pont­ból is jelentõs köz­sé­günk éle­té­ben. Nem lehet nem ész­re­venni a sok vál­to­zást, fel­újí­tást, újra­gon­do­lást, szé­pü­lést. Szem­betûnõ volt az októ­ber 12-i válasz­tás ered­mé­nye is, ami nem­csak alá­tá­masz­totta a helyes irányt az Ön és a Képviselõ-testület mun­ká­já­ban, de az elmúlt 4 éves cik­lus elis­me­rése is a lakos­ság részérõl, hiszen újra bizal­mat sza­vaz­tak az egész tele­pü­lés vezetésnek.

Hogyan éli meg ezt az eredményt?

Úgy érzem mos­tanra értek be az elmúlt évek sok­szor meg­fe­szí­tett tem­pójú mun­ká­já­nak gyü­möl­csei, és az hogy min­den lehetõ­sé­get meg­ra­gadva mun­kál­ko­dunk az itt élõk érde­ké­ben. Sze­ret­ném hang­sú­lyozni, hogy ”min­den lehetõ­sé­get meg­ra­gadva” tesszük a dolgunkat.

Ebbõl követ­ke­zik, hogy van olyan igény ami­nek meg­ol­dá­sára nincs alka­lom (elsõ­sor­ban pályá­zat, anyagi fede­zet) mely attól még lehet fon­tos és jogos elvá­rás, így akit ez érint talán nem tel­je­sen elé­ge­dett velünk, de ez így van rendjén.

Meg­lá­tá­som sze­rint nekünk, helyi dön­tés­ho­zók­nak az egyik leg­na­gyobb felelõs­sé­günk: lehetõ­sé­gek maxi­má­lis mér­tékû fel­tá­rása és kiak­ná­zása a tele­pü­lés érde­ké­ben. Októ­ber 12-i válasz­tá­son a lakos­ság mini­mum elég­sé­gesre érté­kelte mun­kán­kat, mely erõt adhat a folytatásra.

Az elért ered­mé­nyektõl füg­get­le­nül lehet olyan aki­nek más köz­ügy a fon­to­sabb mint, ami eddig meg­ol­dottá vált. Ez ter­mé­sze­tes dolog, és azon fogunk a követ­kezõ öt évben is dol­gozni, hogy az ilyen meg nem oldott ügyek mennyi­sége tovább csök­ken­jen, per­sze egy­szerre min­den­ki­nek nehéz ele­get tenni.

Talán most már elmond­hat­juk, hogy a múlt­ból átlép­tünk a jelenbe. Új kor­szaka ez tele­pü­lé­sünk­nek, hiszen lefek­tet­tük az új ala­po­kat. Több évti­ze­des prob­lé­má­kat oldot­tunk meg össze­fo­gás­sal és sike­res pályá­za­tok­kal. Gon­dol­junk itt pél­dául a 333 mil­lió forint­ból meg­va­ló­sult bel­te­rü­leti víz­ren­de­zésre, vagy az elõzõ veze­tés által eladott ingat­la­nok vissza­vá­sár­lá­sára és sike­res pályá­za­tok útján tör­ténõ fel­újí­tá­sára, mint a Vadas csárda és a Vízi­ma­lom épü­lete. Több olyan ingat­lan­nal ren­del­ke­zett a köz­ség, amely kihasz­ná­lat­la­nul állt és amor­ti­zá­ló­dott. Eze­ket újra­gon­dol­tuk és meg­pró­bál­tunk olyan pályá­za­to­kat meg­cé­lozni, ame­lyek­kel az ötle­te­ink meg­va­ló­sít­ha­tóvá vál­tak. Úgy gon­do­lom, beru­há­zá­sa­ink meg­va­ló­sí­tása során mind­vé­gig tar­tot­tam a kap­cso­la­tot a falu lakos­sá­gá­val, akik ötle­te­ik­kel, mun­ká­juk­kal segí­tet­tek a megvalósításban.

Min­denki örül ezek­nek, de hogyan tud­juk majd eze­ket kihasználni?

Fon­tos errõl szót ejteni. A turisz­ti­kai lát­vá­nyos­sá­ga­ink, szol­gál­ta­tá­sa­ink nem fel­tét­le­nül azért lesz­nek kere­set­tek mert önma­gá­ban nincs ver­seny­ké­pes lehetõ­ség hazánk­ban. Mi nem tudunk és nem is aka­runk ver­se­nyezni egy Bala­ton­nal, vagy Haj­dú­szo­bosz­ló­val. A mot­tónk a követ­kezõ: viszony­lag tar­tal­mas, érde­kes és igé­nyes lehetõ­sé­get kíná­lunk elér­hetõ áron. Azok­nak kínál­juk, akik nem tud­ják meg­fi­zetni az emlí­tett helye­ket és higgye el sokan van­nak így. Azt szok­tam mon­dani, hogy aki­nek csak 50 ezer forintja van egy csa­ládi nya­ra­lásra az nem tud köl­teni 100 ezret. Ettõl füg­get­le­nül a keve­sebb pén­zért is jog­gal elvár egy bizo­nyos szín­vo­na­lat. Tudja, a 3–5 csil­la­gos szál­lo­dák és az annak meg­fe­lelõ ven­dég­há­zak, továbbá a sok­kal egy­szerûbb, kiadó magán– vagy egyéb szál­lás­he­lyek árai között kevés az elté­rés, de a szol­gál­ta­tás szín­vo­nala között sok­szor sza­ka­dék­nyi a különb­ség. Ezt az ûrt kíván­juk mi betöl­teni, és a Vadas csárda ven­dég­ház pél­dája, kihasz­nált­sága alá­tá­masztja érve­in­ket. A támo­ga­tá­so­kat, melyekre pályáz­tunk ugye nem kell vissza­fi­zet­nünk, illetve a hát­tér mun­ká­kat (taka­rí­tás, recep­ció, álla­tok gon­do­zása, fûtés) mind köz­fog­lal­koz­ta­tot­tak­kal old­juk meg melyre pályá­zati támo­ga­tást kapunk. Ezzel egy átla­gos turisz­ti­kai szol­gál­ta­tó­nak nehéz ver­se­nyezni. Látja ezért is fon­tos, hogy mi komo­lyan vesszük a köz­munka prog­ra­mo­kat és hosszú­tá­von tervezünk.

Sum­mázva abban bízunk, hogy a helyi turisz­ti­kai lehetõ­sé­get sokan veszik majd igénybe, mert hasonló szol­gál­ta­tá­sok orszá­gos díja­i­hoz képest akár a felé­ért is tud­juk biz­to­sí­tani ezeket.

A kíná­la­tot sze­ret­nénk bõví­teni pél­dául a Vadas­ban egy kaland­par­kot és a sport­öl­tözõ tete­jé­nek beépí­té­sé­vel újabb szál­lás­he­lye­ket ter­ve­zünk kialakítani.

Ezek a mun­kák pár­hu­za­mo­san a falu több részén és álta­lá­ban egy idõ­ben foly­tak, melyek egyen­ként is sok élõ­munka erõt igé­nyel­nek. Hogyan sike­rült ilyen nagy lét­számú mun­ka­vál­la­lót foglalkoztatni?

Jelen­leg 102 fõ mun­ka­vál­la­ló­nak biz­to­sít mun­ka­le­hetõ­sé­get az önkor­mány­zat köz­fog­lal­koz­ta­tás kere­té­ben, ezzel felére az orszá­gos átlag alá tud­juk szo­rí­tani a helyi mun­ka­nél­kü­li­sé­get. Ez a nagy lét­szám szin­tén sike­res pályá­za­tok­nak köszön­hetõen való­sul­ha­tott meg. Jelen­leg három külön­bözõ köz­mun­ka­prog­ram fut tele­pü­lé­sün­kön, melyek közül az egyik orszá­gos egyedi min­ta­prog­ram “Lovas szol­gál­tató cent­rum és magyar udvar”, mely­nek immá­ron máso­dik üteme van folyamatban.

Ide miért nem bent­la­ká­sos idõ­sek ott­hona került kiala­kí­tásra, hiszen sokan az hiszik hogy ez is volt tervben?

Örü­lök hogy meg­kér­dezi, ebben a kér­dés­ben nagy a tájé­ko­zat­lan­ság, melyet köte­les­sé­gem­nek tar­tok fel­ol­dani. Ami­kor vég­leg bezárt a böl­csi fel­me­rült ez a lehetõ­ség is még az elõ­döm ide­jén. Annak azon­ban nem nézett senki utána, hogy az épü­let vajon alkal­mas lehet-e ilyen célra. Nos mi a kér­dést meg­vizs­gál­tuk és egy­ér­telmû szak­mai követ­kez­te­tés az, hogy a mind­össze 600 m² alapterü­letû föld­szin­tes épü­let kicsi, alkal­mat­lan egy hosszú­tá­von mûköd­tet­hetõ ott­hon­nak legyen az állami(szociális) vagy akár magán. Ez sem­mi­lyen szem­pont­ból nem alkal­mas üzem­mé­ret, néhány tucat idõs ember elhe­lye­zé­sé­vel ez nem lehet gaz­da­sá­gos. Ha meg­néz­zünk más intéz­mé­nye­ket pél­dául a jász­la­dá­nyit lát­hat­juk, hogy 5–6 nagyobb alap­te­rü­letû épü­let­együt­tes szol­gálja a jogo­san fel­me­rült igé­nye­ket. Másik fon­tos ellen­érv, hogy egy ilyen jel­legû objek­tu­mok kiala­kí­tá­sára –egyéb­ként mil­li­ár­dos beru­há­zásra– rég­óta nem léte­zik pályá­zati for­rás. Szó­val a bölcsõde nem azért lett lovarda, mert nem akar­tuk idõ­sek ott­ho­ná­nak, hanem azért mert mérete miatt nem alkalmas.

Ez így már ért­hetõ, sõt a lovarda egé­szen más meg­vi­lá­gí­tásba tud kerülni. Milyen lesz és mikorra?

E köz­fog­lal­koz­ta­tási prog­ram kere­té­ben ala­kul­ha­tott át a hosszú évek óta hasz­ná­la­ton kívüli, volt Bölcsõde épü­le­té­nek egy része lovas istál­lóvá, mely kiala­kí­tá­sát tekintve min­den elõí­rás­nak és köve­tel­mény­nek meg­fe­lel. Az épü­let­együt­tes másik felé­ben a szol­gál­ta­tá­so­kat igénybe vevõ ven­dé­gek és tanu­lók foga­dá­sára alkal­mas szo­ci­á­lis részt épí­tet­tünk ki kiszol­gá­ló­hely­sé­gek­kel, öltözõk­kel, zuhany­zók­kal, kony­há­val és egy okta­tásra is alkal­mas közös­ségi teremmel.

A jelen­leg futó máso­dik ütem­ben ter­vez­zük a fedett lovas okta­tó­pá­lya kiala­kí­tá­sát. Állat­ál­lo­má­nyunk jelen­leg 7 db belo­va­golt lóból, 1 csi­kó­ból, és 1 póni­ló­ból áll és hama­ro­san érke­zik további 14 db birka, 5 db man­ga­lica és 5 méh­csa­lád. Az álla­tok gon­do­zása és õrzése állandó, folya­ma­tos mun­kát igé­nyel, melyet szin­tén köz­fog­lal­koz­ta­tot­tak bevo­ná­sá­val oldunk meg. Ter­mé­sze­te­sen a mun­ká­juk nél­kül nem lenne ilyen gör­dü­lé­keny a fel­újí­tás és a mûköd­te­tés. A meg­nyi­tás tavasszal várható.

Mi a további ter­vük a fel­újí­tott funk­ci­o­ná­lis épületekkel?

Üljünk fel egy kép­ze­let­beli kerék­párra a Zagyva men­tén és mennyünk sor­ban. Ha turista szem­mel néz­zük tele­pü­lé­sün­ket, egy tema­ti­kus út tárul elénk mely meg­mu­tatja, hogy milyen lehetõ­sé­gek rej­le­nek a pihenni, spor­tolni, szó­ra­kozni vágyók szá­mára, miért érde­mes ellá­to­gatni hozzánk.

A lerom­lott álla­pot­ban lévõ vadas csárda komp­lett fel­újí­tá­sá­val, tetõ­tér beépí­té­sé­vel és aka­dály­men­te­sí­té­sé­vel egy aktív pihe­nésre alkal­mas télen, nyá­ron hasz­nál­ható közös­ségi tér lett, ahol külön­bözõ üzleti, csa­ládi és baráti össze­jö­ve­te­le­ket lehet meg­ren­dezni. Az Ifjú­sági Egye­sü­let fenn­tar­tása alatt üze­melõ Vadas Ven­dég­ház kihasz­nált­sága már most maxi­má­lis, hiszen érte­sü­lé­sem sze­rint jövõ év ápri­li­sáig már majd­nem min­den hét­vége foglalt.



Ha a Zagyva men­tén tovább guru­lunk, a Vízi­ma­lom­hoz érünk. Az egy­kori Erzsébet-malom épü­le­té­nek tel­jes fel­újí­tá­sá­val az egyik leg­na­gyobb helyi tör­té­neti érté­ket men­tet­tünk az utó­kor szá­mára, hiszen a koráb­ban, Képviselõ-testület által helyi védett­ség alá helye­zett, majd tavaly magán­kéz­bõl vissza­vá­sá­rolt léte­sít­mény Szent­györgy egyik leg­ré­gibb épü­lete, a maga 190 esz­ten­de­jé­vel, a temp­lom után a máso­dik. Ere­deti funk­ci­ó­ját kiüre­se­dett gaz­da­sági jelentõ­sége miatt tel­je­sen már nem kapja vissza, azon­ban új értel­met nyer­het azzal, hogy a kenyér alap­ját adó liszt õrlési folya­mata ismét meg­te­kint­hetõvé válik. Emel­lett azért, hogy egyedi kül­leme és han­gu­lata humán funk­ciót kap­jon, mint ren­dez­vény­ház fog mûködni. Elsõ­sor­ban tehetõ­sebb vál­lal­ko­zá­sok­nak sze­ret­nénk bérbe adni egy­na­pos csa­pat­építõ tré­nin­gekre, továbbá egyéb közös­ségi prog­ra­mokra. A Sport Hor­gász Egye­sü­let által pályá­zati úton fel­újí­tásra nyert mint­egy 42,5 mil­lió forint összegû támo­ga­tás­ból madár­ba­rát ker­tet is kiala­kí­tunk, mely­nek köszön­hetõen egy olyan öko park jön létre, ahol egy hor­gászni sze­retõ ember, mél­tán érez­heti magát a ter­mé­szet nyug­tató oázi­sá­ban. Nem utolsó sor­ban okta­tási célra is jól alkal­maz­ható, hiszen jó kiegé­szítõje lehet a ter­mé­szet­is­me­ret órák­nak az itt élõ mada­rak tanul­má­nyo­zása. Az épí­tési mun­ká­la­tok ma is folya­mat­ban van­nak, remél­hetõ­leg még idén befejezõdnek.



Utunk­nak még nincs vége, hiszen lát­vá­nyo­san elin­dult a Falu­ház fel­újí­tása is.

Remé­nye­ink sze­rint tar­tal­mas kul­tu­rá­lis prog­ra­mok­nak fog majd szín­vo­na­las hely­szí­néül szol­gálni. Jelentõs vál­to­zá­sok figyel­hetõk meg, hiszen a nyí­lá­szá­rók cse­ré­jén és a falak hõszi­ge­te­lé­sén túl, tel­jes meg­úju­lás, új arcu­lat jel­lemzi majd az épü­le­tet. Néhány válasz­fal meg­szün­te­té­sé­vel, a belsõ fal meg­nyi­tá­sá­val egy galé­riás eme­leti szint­tel lesz gaz­da­gabb, mellyel némi­leg szín­házi jel­le­get kap, illetve ezzel jelentõ­sen megnõ az épü­let befo­gadó képes­sége is. A közös­ségi épü­let kihasz­nált­sági muta­tója eddig is jónak mond­ható, a belsõ vál­toz­ta­tá­sok­kal még inkább ked­vezõ ered­mé­nye­ket várunk.

Utunk követ­kezõ állo­mása a lovarda. Mint azt emlí­tet­tem, a volt bölcsõde épü­le­té­ben az elõí­rá­sok sze­rint lett kiala­kítva istálló és szo­ci­á­lis rész, vala­mint fedett és fedet­len okta­tó­pá­lya mely­hez a köz­fog­lal­koz­ta­tási mun­ka­bé­rek­kel együtt csak­nem 100 mil­lió forin­tot nyer­tünk. Magyar udvar­ként bir­ka­ho­dály és man­ga­lica ól kiala­kí­tása van folya­mat­ban. Egyre töb­ben érdeklõd­nek a lovas spor­tok iránt, nálunk gyer­me­kek és felnõt­tek egy­aránt hódol­hat­nak szen­ve­dé­lyük­nek, késõbb ter­vez­zük a terá­piás lova­gol­ta­tás lehetõ­sé­gé­nek beve­ze­té­sét is ezért már eleve így ala­kí­tot­tuk ki pél­dául a szo­ci­á­lis részt aka­dály­men­tes mos­dó­val, zuhany­zó­val. Saját lova­ink mel­lett bér­tar­tásra is lehetõ­ség lesz, ezál­tal a befo­lyó bér­leti díjak fedezni tud­ják kiadá­sa­ink egy részét.

Aki sze­retne töb­bet meg­tudni a falusi életrõl, érde­kes infor­má­ciót nyújt­hat szá­mára, a Somo­gyi úton augusz­tus 23-án átadott és meg­nyi­tott Táj­ház, mely min­den érdeklõdõ szá­mára meg­te­kint­hetõ Luká­csi Lász­ló­val vagy Simon Kár­ollyal tör­ténõ elõ­ze­tes egyez­te­tést követõen.



Azt hiszem õsszel és tavasszal igen aktu­á­lis kér­dés és sokat emle­ge­tett téma a bel­víz­el­ve­ze­tés. Milyen lépé­se­ket tet­tek ez ügyben?

Elsõ lépés­ként kiko­tor­tuk és össze­kö­töt­tük a bel­te­rü­leti agyag­göd­rö­ket, (ezál­tal nem­csak a bel­víz kezel­hetõ bár­mi­lyen szélsõ­sé­ges mennyi­ségû csa­pa­dék ese­tén, de meg­szûnt a lakos­ság szá­mára — fõleg nyá­ron kelet­kezõ — kel­le­met­len szag is), majd meg­kezdõ­dött a csa­pa­dék­víz elve­zetõ árkok fel­újí­tása, a leg­fon­to­sabb gyûjtõ­csa­tor­nák meg­épí­té­sé­vel (Szé­che­nyi, Bacsó, Árpád, Rákó­czi uta­kon). Sok kel­le­met­len­ség­gel járt ez a mun­ka­fo­lya­mat és sok türel­met, meg­ér­tést köve­telt a falu lakos­sá­gá­tól. Sze­ren­csére min­denki fel­mérte ennek fon­tos­sá­gát és part­ne­rek vol­tak az érintettek.

Ezen mun­ká­la­tok mel­lett idén is sike­rült a rossz álla­pot­ban lévõ helyi úthá­ló­zat egyes részeit kija­ví­tani, kátyúzni, vala­mint több utcá­ban meg­va­ló­sult tel­jes jár­da­sza­ka­szok épí­tése is. Saj­nos szû­kös anyagi for­rá­sa­ink és pályá­zati kiírá­sok hiá­nya miatt lehe­tet­len a tel­jes út– és jár­da­há­ló­zat egy­idejû javí­tása, ezért továbbra is kér­jük a lakos­ság türel­mét, megértését.

Tele­pü­lé­sün­kön nagyon sok rászo­ruló, hát­rá­nyos hely­zetû csa­lád él. Ilyen­kor télen a hideg is soka­sítja prob­lé­má­i­kat. Tud-e vala­mi­lyen for­má­ban az önkor­mány­zat segí­teni ezek­nek az embereknek?

Ter­mé­sze­te­sen min­den lehetõ­sé­get meg­ra­ga­dunk. Az Önkor­mány­zat nem­ré­gi­ben pályá­za­tot nyúj­tott be a Bel­ügy­mi­nisz­té­rium által a helyi önkor­mány­za­tok részére meg­hir­de­tett szo­ci­á­lis célú tûzi­fa­vá­sár­lás­hoz kap­cso­lódó kiegé­szítõ támo­ga­tásra, melyre a jász­ság­ban a leg­na­gyobb összegû támo­ga­tást tele­pü­lé­sünk kapta. Össze­sen 206 erdei m3 kemény lom­bos tûzi­fát oszt­ha­tunk szét a szo­ci­á­li­san rászo­ru­lók részére a téli fûtés­hez, ter­mé­szet­beni ellá­tás for­má­já­ban, ház­tar­tá­son­ként leg­fel­jebb 2 m3 mennyi­ség­ben. A lakos­ság felõl 2015. január 30-ig vár­juk a pályá­za­to­kat, melye­ket a Pénz­ügyi Bizott­ság több rész­let­ben fog elbírálni.

Infor­má­ci­óim sze­rint a 2015-ben meg­ren­de­zendõ XXI. Jász világ­ta­lál­ko­zó­nak tele­pü­lé­sünk ad majd ott­hont. Milyen ter­vek­kel készül­nek az ese­ményre? Azt mond­ják, hogy a „nagyok” Jász­be­rény és Jász­a­páti után ez nem könnyû vállalkozás.

Fon­tos, hogy min­denki tisz­tá­ban legyen a fel­adat­kö­ré­vel, ezért team mun­kába ren­dezõ­dünk. Köz­sé­günk régi és jelen­legi érté­keit bemu­tatva sze­ret­nénk kihozni a leg­job­bat és a leg­szeb­bet a ren­dez­vény­bõl. Ter­mé­sze­te­sen azért is vál­lal­tuk most a ren­de­zést, mert ez egy kiváló és idõ­ben nem biz­tos, hogy vissza­térõ alka­lom arra, hogy az elõb­bi­ek­ben tár­gyalt, ez évben lét­re­ho­zott turisz­ti­kai att­rak­ci­ó­kat (Vadas csárda, Vízi­ma­lom, Lovarda) kellõ rek­lá­mot biz­to­sítva bemu­tas­suk. A Képviselõ-testület a novem­ber 27-i ülé­sén dön­tött és 2015. július 18–19-re kitûzte a XXI. Jász Világ­ta­lál­kozó idõ­pont­ját Jászal­só­szent­györ­gyön. Egy­út­tal lét­re­ho­zott egy hat tagú Szer­vezõ­bi­zott­sá­got, mely hama­ro­san meg­kezdi mun­ká­ját azért, hogy a késõb­bi­ek­ben min­den gör­dü­lé­ke­nyen és terv­szerûen tud­jon haladni. A két napos ren­dez­vény nagyon nagy szer­ve­zést és össze­fo­gást igé­nyel. Nem könnyû fel­adat­nak nézünk elébe, de meg­old­ható és remél­jük, hogy Jászal­só­szent­györgy­nek immá­ron máso­dik alka­lom­mal is sike­rül ott­hagy­nia név­je­gyét a jászok világ­ta­lál­ko­zó­já­nak történetében.

Köszö­nöm a tájé­koz­ta­tást, további ered­mé­nyes mun­kát kívánok.

Gál Judit
http://www.jaszalsoszentgyorgy.com